Yeni Hovercraft Daha büyük görüntüle

Hovercraft

29,90 TL vergi dahil

EO08

Yeni ürün

“Balonla birlikte hızla gidecek bir araç yapılabilir mi? Sürtünmenin etkisini azaltarak, aracın hızında nasıl değişim sağlayabiliriz?”

Açıklama

Hovercraft yapımı ürün deneyiminde çocuklar, sürtünme kuvvetini hava yardımıyla azaltarak daha hızlı gidebilen bir araç tasarlayıp, gözlemleme fırsatı bulacaktır. Hovercrafta az bir kuvvet uyguladığınızda havanın da etkisiyle sürtünme kuvveti azalacağı için,hovercraft çok daha hızlı hareket edecektir. Balon içinde sıkışan havanın basıncı, dışardaki havanın basıncından daha büyük olduğundan, hızlı bir biçimde dışarı çıkar ve ahşap araca etki ederek bir kuvvet uygular.

HOVERCRAFT KAZANIMLARI

 Yapıcılık ve yaratıcılık yönlerini geliştirir.

El ve göz koordinasyonunu sağlar.

Analitik düşünme becerileri artar.

Sürtünme kuvvetini, azaltma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olur.

Basınç ve itme kuvveti arasındaki kuvveti açıklar.

Balonun içinde sıkışan havanın basıncının dışarıdaki havanın basıncından fazla olduğunu açıklar.

Sürtünme kuvvetinin, kinetik enerjide bir azalmaya sebep olacağını fark eder.

Sürtünme kuvvetinin az veya çok olmasının gerekli olduğu yerleri araştırır ve sunar

İnovasyon ve icada yönelik yeni yaklaşımları dener, yeni ürünler tasarlar

Farklı geometrik cisimleri kullanarak modeller, yapılar oluşturur.

Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.

Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilir.

Farklı materyalleri kullanarak üç boyutlu çalışmalar yapar.

“Ben de yapabilirim.” düşüncesine sahip olur.

 

DENEYİMİN SOMUT ÇIKTISI

 

Deneyim sonunda çocuklar ürettikleri “Hovercraftlar” ile doyasıya oynayacaklar.

Ürünümüz endüstriyel değildir. Problem çözebilme, nihai hedeflerimiz arasındadır. Hovercraftları bozulduğunda soruna çözüm bulmasını, tamir etmeye çalışmasını amaçlıyoruz. Hareketsizlik olduğunda zemini kontrol etmesini,sürtünmeyi ve etki alanını kontrol etmesini istiyoruz.

Vermiş olduğumuz üründe ana gövde olarak ahşap kullandık. Öğrencilerimizin hovercraftları farklılaştırma, hackleme ile başka malzemeler kullanarak farklı araçlar yapmasını istiyoruz. CD, karton, yoğurt kabı ve benzeri plastik kap kapakları vb. malzemelerledeneyimlemesini istiyoruz.

Ahşap gövde yerine başka malzemeler kullanarak, aracın çalışma durumunu gözlemlemesini istiyoruz. Yaparak- yaşayarak ve deneyerek öğrenmenin kalıcılığı prensibinden hareket ediyoruz. Mesela; CD ile deneyimleyen öğrencimizin hareket etme durumunu gözlemlemesini ve sonuca bağlamasını arzuluyoruz. Üç katlı ahşap gövde vermiştik. İki ve tek katlı hali ile de ürünümüzü deneyimlemesini istiyoruz.

Problem sever insanlarız ve ürünlerimizde problem çözümü için öğrencilerin ebeveyn/mentör eşliğinde problem çözümüne yönelmesini istiyoruz.

Bir değerlendirme yazın

Hovercraft

Hovercraft

“Balonla birlikte hızla gidecek bir araç yapılabilir mi? Sürtünmenin etkisini azaltarak, aracın hızında nasıl değişim sağlayabiliriz?”